![](https://static.wixstatic.com/media/5fd79a_0019832abe1a4b68aa06d808458c79b7.jpg/v1/fill/w_595,h_395,al_c,lg_1,q_80,enc_avif,quality_auto/5fd79a_0019832abe1a4b68aa06d808458c79b7.jpg)
HSI GARLAND
8th Grade Class Info
Mathematics
![](https://static.wixstatic.com/media/66392d9d5a674e37c475dc759f7faff3.jpg/v1/fill/w_222,h_329,al_c,q_80,usm_0.66_1.00_0.01,enc_avif,quality_auto/66392d9d5a674e37c475dc759f7faff3.jpg)
Practical Reasons to Learn Math:
Sometimes, not knowing basic math can cause a lot of trouble. Caryotakis offered this real-life example as a reason to learn basic math: “If your car has two gallons of gas, and thirty miles to travel, will you make it?” Not knowing the answer could lead to a long walk home.
Here are some other situations where making the wrong calculations could lead to embarrassing or even life-threatening consequences:
-
You’re going to visit Canada, and the forecast is for 32 degrees Celsius. Should you pack snow boots or flip-flops?
-
Your child needs fever medication at 3:00 in the morning. The package says to give two teaspoons to a sixty-pound child. If your child weighs forty pounds, how much should he have?
-
You and 8 friends went out to dinner, and they’ve asked you to divide the $177 bill. If you want to tip the waiter 20%, how much does each person owe?
-
You want to paint five bedrooms, each measuring 14 feet by 16 feet. How many gallons of paint will you need?
-
You want to get a thirty-year, fixed mortgage for $200,000. Is it better to get one at 5.6% with no points, or at 5.3% with two points?
-
Joe’s Peanut Butter costs $3.50 per pound. The store brand costs 23 cents per ounce. Which is a better deal?
It’s moments like those when adults wish they’d paid attention in math class.